Premium Likit Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Elektronik sigara ve bu sigaraların likitlerinin kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Elektronik sigaraların giderek yaygınlaşması ise sigara likitleri ile ilgili yeni kavramların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu sigara likiti kavramlarından birisi de “premium likit” olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki, Premium likit nedir? Bu sigara likitini diğerlerinden ayıran özellikler nelerdir? İşte bu soruların cevabı.

Premium Likit Nedir?

Sigara likitlerinde kullanılan VG yani “vejetaryen gliserin” bitkilerden elde edilen bir alkol çeşididir. Bu, genellikle sigara likitinin daha yumuşak bir içime sahip olmasını sağlamaktadır. Ayrıca VG’nin kullanıldığı elektronik sigara ya da elektronik nargile cihazlarından elde edilen buhar çok daha fazladır. Premium likit çeşidinden ki “Premium” ifadesinin nedeni ise VG oranı ile ilgilidir.

Premium likit, normal elektronik sigara likitlerine oranla çok daha yüksek VG oranına sahiptir. Özellikle mod elektronik sigara modelleri ile birlikte kullanılan bu likitler, içerinde %70 ile %85 oranında vejetaryen gliserol barındırmaktadır. Yoğun VG oranı ise daha önce de belirttiğimiz gibi yoğun bir buhar sağlar. Bunun yanında bu likitlerin içimleri çok daha rahattır ve aromanın kullanıcılar tarafından çok daha iyi bir şekilde hissedilebilmesini sağlarlar.

Piyasada yer alan premium elektronik sigara likitleri, normal sigara likitleri ile karşılaştırıldıklarında daha pahalıdır. Bunun nedeni ise barındırdıkları VG oranıdır. Çünkü vejetaryen gliserol oldukça değerli bir kimyasaldır. Bu nedenle premium likit fiyatları kullanıcılara diğer elektronik sigara likitlerine göre daha pahalı gelmektedir. Yine fiyatlar konusunda örnek vermek gerekirse 1 ml kadar premium likit yaklaşık olarak 1$ dolar gibi bir fiyata denk gelmektedir. Bu hesap üzerinden gidildiğinde 30 ml premium elektronik sigara likitinin hemen hemen 30 dolar civarında bir fiyata sahip olmaktadır. Ancak bu fiyatlar, sadece premium likitlerin diğer elektronik sigara likiti fiyatlarına göre farkını ortaya koymak amacı ile örnek olarak gösterilmiştir. Elbette ki fiyatlar değişmekte ve çok daha fazla fiyatlara satılan likitler de bulunmaktadır. Tüm bunların yanında bu likitleri tek başına kullanmak yerine geleneksel likitler ile de karıştırabilirsiniz. Bu tamamen sizin seçiminize kalmış bir durumdur.