e-Likit Nedir, e-Likitte Hangi Maddeler Yer Alır?

Elektronik sigara, son dönemlerin en ilginç teknolojik ürünlerinden birisidir. Piyasaya sürüldükleri ilk günden bu yana büyük ilgi gören bu ürünler, aynı zamanda tartışmalara da neden olmaktadır. Ancak elektronik sigara kullanarak sigara alışkanlığına son veren pek çok kişi bulunmaktadır. Sigara kullanıcılarının bu ürünleri kullanmayı tercih etmelerindeki en önemli neden ise e-likit sayesinde gerçek bir duman elde edilebilmesidir. Bireyler, bu likitler sayesinde elektronik sigaradan çıkan buhar ile yoksunluk psikolojisine girmeden kolaylıkla sigarayı bırakabilmektedir. Peki, elektronik sigara likiti nedir ve içeriğinde hangi maddeler yer almaktadır?

e-Likit Nedir?

Elektronik sigara likiti, bitkisel sıvılardan elde edilen ve içerisinde çok az da olsa nikotin barındıran bir sıvıdır. Bu sıvı, elektronik sigaraların yapısında yer alan atomize ile ısıtılır ve duman haline dönüşür. Ancak bu sıvıların içerisinde bir miktar nikotin bulunması, kullanıcıların akıllarında birtakım soruların oluşmasına neden olmaktadır. Bu soruların başında da e-likit kullanımının nikotin nedeniyle sağlıksız bir durum olup olmadığıdır.

e-likit içeriğinde yer alan nikotin ile gerçek sigaraların içerisinde yer alan nikotin miktarı karşılaştırıldığında, elektronik sigara likitlerinin içerisindeki nikotinin çok daha az olduğu görülmektedir. Aslına bakılırsa gerçek sigaralarda sağlığa zarar veren madde nikotinden çok karbondioksit, katran ve formaldehit gibi maddelerdir. Ancak elektronik sigara likitleri içerisinde az miktarda nikotin dışında sayılan diğer maddelerin hiçbiri bulunmamaktadır.

e-Likit İçerisinde Yer Alan Maddeler Hangileridir?

Elektronik sigara likitleri içerisinde temel olarak üç madde yer almaktadır. Bunlardan ilki ise “propilen glikol” adı verilen ince sıvıdır. Bu sıvının herhangi bir tadı bulunmaz. Propilen glikol, sadece likitin sertliğini arttırmak amacı ile kullanılır. Yine bu sıvı madde likit içerisine ne kadar dâhil edilirse, likit o kadar sert bir duman meydana getirmektedir.

e-likit içerisinde yer alan bir diğer madde ise bitkisel gliserindir. Bu madde daha çok premium likit olarak adlandırılan ürünlerin içinde yer almaktadır. Doğal yollardan elde edilen bitkisel gliserin, dumanın hacmini arttır. Yine likitlerde yer alan bir diğer madde ise nikotindir. Bu madde ise likitler içerisinde gramın binde biri oranında kullanılmaktadır.